NORTHERN ARABIAN HORSE

Promoting Pure, Part bred, and Anglo Arabian Horses in Northern England

 

 

 

National ‘C’ Show

Wetherby Racecourse

Sunday 20th June 2010

 

Judges Mr Jones and Mrs Green decide on the Purebred Inhand Champion

with Mr J Fox , Senior steward attending 

In Hand Classes


Junior Pure Bred In-Hand Classes


Class 1 – Yearling Fillies, born in 2009


1st 30 Mia Bint Adala (WH Justice/Shamila Amira) Joyce Melvin

2nd 36 Miskia (Audemars/Misteria) Mr & Mrs S McCormick

3rd 31 Narva D (Vervaldee/Johenmar Nagwa) Gamlin/Ratcliffe/Powick

4th 34 Gracious Wings MQ (AVMontoya/LTF Wings of Joy) Dutkowski-Southworth

5th 37 Cotswolds Lailah (Angelos RE/Muranas Kiara) L C Hughes

6th 39 LTF Tanzia C (G Tamin/R Tiger Lily) P & I Crick


Class 2 – Two year old Fillies, born in 2008


1st 42 Atiyah MP (US) (Legacy of Fame/WA Foxie Bey Ali) Mrs J McNulty

2nd 41 TES Jasminah (Benito/Bushburn Meniqa) Ms Haley Leech

 

 

Class 3 – Three year old Fillies, born in 2007


1st 48 Cotswolds Annisha (Enzo/Kasan) Ms L C Hughes

2nd 43 Makisa Lady Design Master Design/HS Esmeralda) A Southworth/A Lilley

3rd 47 Lakiara MH (HB Bastille/FS Lavana) S. Hazeldine

4th 50 Judals RubyTuesday (Qamar El Dine/Judals Berugia) Pippa Thorn

5th 44 Guisburn Silver Lining (Hussain/Shimsha) Aison Douglas

6th 49 DNS Khandi (Paladino/Shaanorah) Miss P Birbeck


JUNIOR PURE BRED FEMALE CHAMPIONSHIP A


Champion No 30 – Mia Bint Adala

Reserve No 36 – Miskia

Res, Res No 48 – Cotswolds Annisha

Res R R No 43 – Makisa Lady Design





Class 4 – Yearling Colts, born in 2009


1st 51 Tomellio (H Tobago/E A Amellia) Mr & Mrs B & Miss K Gore

2nd 52 Ali Zyad R Dea ( H S Madani/Zaafinah) Fox/Law


Class 5 – Two Year Old Colts, born in 2008


1st 57 Marbon Mobago (H Tobago/G Forgetmenot) P & M Gamlin

2nd 54 Zebauri (KZ Ibreez/Araura) Mrs H Lefevre

3rd 55 LTF Sasaki C (Vaayd/Daian Shaklan) Mrs P Crick


Class 6 – Three Year Old Colts, born in 2007


1st 59 Stormlite Royal (Istfahan/Storm Fantasy) Mrs T Sheward



JUNIOR PURE BRED MALE CHAMPIONSHIP B


Champion No 57 – Marbon Mobago

Reserve No 51 – Tomellio

Res. Res No 54 – Zebauri

Res. R R No 59 – Stormlite Royal



Class 7 – Yearling Geldings, born in 2009


1st 60 Jazar (Angelo RE/Sharea) Mr & Mrs Thomas

2nd 61 Bey Reuben (A H Kuda/Miriam Bey) Miss L Dean

3rd 62 Nazri (CAS Ravel/Nazhira) Miss J Robinson


Class 8 – Two Year Old Geldings, born in 2008


1st 64 TES Elijah (TES Psynfamous/Bozra Shama) Ms Ellie Jones


Class 9 – Three Year Old Geldings, born in 2007


1st 67 Jameel Ibn Jullyus (Jullyus JJ/ SG Escada) Miss Chrissie Sheerstone

2nd 68 Shahir Neesaan (Psyches Image R/Sushi) Michelle Smith

 



Class 10 – Senior Geldings 4 years old & over, born in or before 2006


1st 71 Ali Khaziel (Carmargue/Liana El Shaklan) Mrs N Wareing

2nd 70 NPA Hazan (Sheikh Al Kuran/Havannah) Mr & Mrs N P Armstrong

3rd 69 Sihr Kamar (WSA Charismma/Aliya Bint Misk Tarifa Ms A Law

4th 76 Astrologer (Ibn Aboud/Aureme) Danna Ing

5th 73 Xavier De Espana (Shaikh Al Kuran/Tamerim) Mrs S & Miss L L Croft

6th 72 Artizana Oberon (L M Luval/Faery Rose) Julie Jagger




PURE BRED GELDING CHAMPIONSHIP C


Champion No 71 - Ali Khaziel

Reserve No 70 – NPA Hazan

Res. Res No 60 – Jazar

Res R R No 64 – TES Elijah



Class 11 – Pure Bred Mare 4 years or over, born in or before 2006

WITHOUT foal at foot


1st 83 Saszarta (Elart/Sasza) Mrs R McCormick/Mrs.W Carr

2nd 91 Psyches Show Girl (Psyches Image R/Mona Lisa) Mr N Grogan

3rd 85 NPA Habeeba (Sensai/Havannah) Mr & Mrs N P Armstrong

4th 86 S D Miss Echoo (Kador’s Echo/M B Evaicha) Sue Loughlin

5th 88 Bint Amaretta (G R Amaretto/Vaddiyah) Shelley Taylor

6th 80 LTF Wings of Joy (Marsin/Selket Wings) Amy Dutkowski-Southworth

 


Class 12 – Pure Bred Mare 4 years or over, born in or before 2006

WITH own foal at foot


1st 92 Tukki Amira (Al Maurab/Moulton Blackberry) Mrs S A Holland


Class 13 – Foal born 2010, 30 days old or over


1st 96 Justa Princessa (W H Justice/H T Odessa) Miss R Georgeson

2nd 95 Foal (Tehama Na Sidaqa/Tukki Amira) Mrs S A Holland


Class 14 – Veteran Mare born in or before 1994 – with or without foal at foot


1st 137 Concheater (Kazari/Shadykta) Mandy Harris

2nd 98 Nazhira (Zircon Nazeer/El Kahira) Miss J Robinson


SENIOR PURE BRED ARAB FEMALE CHAMPIONSHIP D


Champion No 83 – Saszarta

Reserve No 91 – Psyches Show Girl

Res. Res No 92 - Tukki Amira

Res. R R No 137 – Concheater



Class 15 – Pure Bred Stallions 4 years or over, born in or before 2006


1st 164 AJA Sanchez (AJA Sanagor/Bint Cesarza) Mr A Hallworth

2nd 99 Jaayd (Magnum Psyche/N V Shalimar) Mr & Mrs E H Woodward

3rd 165 CAS Ravel (Eric’s Eliminator/CAS Silver Velvet) Gwyneth Rees

 

 


Class 16 – Pure Bred Veteran Stallion or Gelding, born in or before 1994


1st 166 Camargue Too (Carmargue/Nasida) Mr A Hallworth


SENIOR PURE BRED MALE CHAMPIONSHIP E


Champion No 164 – AJA Sanchez

Reserve No 99 – Jaayd

Res. Res No 166 – Camargue Too


SUPREME PURE BRED IN HAND CHAMPIONSHIP F


Champion No 83 – Saszarta

Reserve No 91 – Psyches Show Girl

Res. Res No 30 – Mia Bint Adala



Class 17 – Crabbet In-Hand 


1st 76 Astrologer (Ibn Aboud/Aureme) Danna Ing

2nd 59 Stormlite Royal (Istfahan/Storm Fantasy) Mrs T Sheward

3rd 190 Rosaliah Gold (Golden Silver/Siala) Mr & Mrs T Mattocks

4th 168 Crowned Jewel (Bright Crown/Silvern Princess Frances Duchess of Rutland


Class 18 – Classic Head – Pure Bred Arab Male or Female


1st 30 Mia Bint Adala (W H Justice/Shamila Amira) Joyce Melvin

2nd 93 H T Odessa (Shaikh Al Kuran/H T Ormuz) Miss R Georgeson

3rd 67 Jameel Ibn Jullyus (Jullyus JJ/S G Escada) Miss C Sheerstone

4th 79 H S Pavanne (Vivaldi Rach/Parana) Claire Doxey

5th 76 Astrologer (Ibn Aboud/Aureme) Danna Ing

6th 73 Xavier De Espana (Shaikh Al Kuran/Tamerim) Mrs S & Miss L L Croft


Class 19 – Young Handler, 16 years old or under on Show day


1st 85 Rosie Sidebottom

2nd 170 Ethan Hall

3rd 171 Shannon Bury

4th 50 Dayna Thorn

5th 89 Alexandra Lillie

6th 68 Michelle Smith



Junior Part Bred & Anglo Arab Classes In-Hand


Class 20 – Yearling, Two or Three year old Colt, Filly or Gelding


1st 172 Downies Mystic Masterpiece (Maraday Mystic Morn/Downies Leading Lady

Mr & Mrs Houghton

2nd 140 SB Dream On (JCS Aramoon/Am I Dreaming) S Hazeldine

3rd 173 Classical Charmer (CAS Ravel/Sandown Tino) Mr A Hallworth


JUNIOR PART BRED & ANGLO ARAB CHAMPIONSHIP G


Champion No 172 – Downies Mystic Masterpiece

Reserve No 140 – S B Dream On

Senior Part Bred & Anglo Arab In-Hand Classes


Class 21 – Gelding or Mare (with or without foal at foot) 4 years old & over


1st 175 Burford Water Nymph (Sandbourne Royal Ensign/Comberton Cascade

Mr A Hallworth

2nd 174 Sulan Ellectronic (Ellectron/Kathbarr Royal Secret) Claire Linney

3rd 177 Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Roxannes Girl) Mrs J Bond

4th 178 Classic Cantata (Ninfields Minks Reflection/Broadhanger Carol) Lisa Smith

5th 176 Pickmere Playboy (Pickmere Kismet/Royal Cheramee) Lidia Johnson


Class 24 – Veteran Stallion, Mare or Gelding, born in or before 1994


1st 170 Talponciau Wedding Guest (Rodanieh Casanova/Westacre Country Dance)

Ms S Bagshaw


SENIOR PART BRED & ANGLO ARAB IN HAND CHAMPIONSHIP H


Champion No 175 Burford Water Nymph

Reserve No 170 Talponciau Wedding Guest

Res. Res No 174 Sulan Ellectronic


SUPREME PART BRED & ANGLO ARAB IN HAND CHAMPIONSHIP I


Champion No 172 Downies Mystic Masterpiece

Reserve No 140 SB Dream On

Res. Res No 175 Burford Water Nymph

Res. RR No 170 Talponciau Wedding Guest



Home Produced In-Hand Classes



Class 25 – Pure Bred Yearling, 2 or 3 year old, colt, filly or gelding


1st 50 Judals Ruby Tuesday (Qamar El Dine/Judals Berugia) Pippa Thorn

2nd 49 DNS Khandi (Paladino/Shaanorah) Miss P Birbeck

3rd 68 Shahir Neesaan (Psyches Image R/Sushi) Michelle Smith


Class 26 – Pure Bred Mare or Gelding, 4 years & over


1st 88 Bint Amaretta (G R Amaretto/Vaddiyah) Shelley Taylor

2nd 72 Artizana Oberon (L M Luval/Faery Rose Julie Jagger

3rd 73 Xavier De Espana (Shaikh Al Kuran/Tamerim) Mrs S & Miss L L Croft

4th 89 J C Krisstina (Dearnebank Montana/Benedictina) Mrs S B Lillie

5th 181 LTF Tamina C (G Tamin/Viuga) Tracy Nilsen

6th 137 Concheater (Kazari/Shadykta) Mandy Harris





Class 29 – Part Bred or Anglo Arab, Mare or Gelding, 4 years old & over


1st 174 Sulan Ellectronic (Ellectron/Kathbarr Royal Secret) Claire Linney

2nd 176 Pickmere Playboy Pickmere Kismet/Royal Cheramee Lidia Johnson

3rd 177 Santa Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Ms J Bond

4th 178 Classic Cantata (Ninfield Minks Reflection/Broadhanger Carol) Lisa Smith


HOME PRODUCED IN-HAND CHAMPIONSHIP J


Champion No 88 – Bint Amaretta

Reserve No 72 – Artizana Oberon

Res R No 49 – DNS Khandi



Ridden Classes


Class 32 – Pre Novice, Pure, Part Bred or Anglo Arab, Mare or Gelding 4 years old & over

1st 183 Aklah Kestrel (Shamil/Virolet) Mrs C Bennett/S Monkman


Pure Bred Novice Ridden


Class 34 – Novice Mare – 4 years old & over


1st 189 Esstarah (DE) (Esstashan/Mara III) Mrs L Tait/Mrs K Brown

2nd 185 Mahdinaa (Mahaala/Magic Dinasty) Ms S Rogers/Clare Fitch

3rd 187 LA Psyches Vogue (Psyches Image R/L A Vogue) Michelle Wilding/Owner


Class 35 – Novice Gelding, 4 years old & over


1st 196 Kezzan (Nazdromal/Bint Bint Kezarah) Mrs S Rhodes & Miss A Starkie

2nd 192 Muzshaan (Orashaan/Muzetta) Mrs Dixon/Phillips/Charlotte Dabbs

3rd 101 Fantasist (Essteem/G Fantastica) Mrs B Matthews/Mrs K Brown

4th 197 Golden Equus (Ekwipunek/Crown of Bright Gold) Mr & Mrs Titterington/L Needham

5th 198 Psaradish (Psadisho Ibn Esstashan/Aravina) Alison Embleton/Owner

6th 194 Nadem (Nikkodemus/Roxalah) Mrs E Ferguson/Kaye Ferguson


NOVICE PURE BRED RIDDEN CHAMPIONSHIP K


Champion No 196 – Kezzan

Reserve No 192 – Muzshaan


Open Ridden


Class 36 – Open Ridden, Pure Bred Stallion, Mare or Gelding 4 years old & over


1st 171 Salazeer (Sarry/Bright Marina) Joanne Bury/Shannon Bury

2nd 194 Nadem (Nikkodemus/Roxalah) Mrs E Ferguson/Kaye Ferguson


Part Bred & Anglo Arab Ridden Classes


Class 37 – Novice Stallion, Mare or Gelding, 4 years old & over


1st 177 Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Mrs Janice Bond/Owner

2nd 102 Oakways Excellent Magic (Excellente/Oakways Patchwork Girl) Mrs J Fraser Brown

    Fiona Grant Chivers

3rd 103 Rubilou (Shah Shadow/Talponcia Cantores) Mrs M Potter/Melissa Potter

4th 105 A Dream Come True (Blacklord Sirdar/Moonstones Baby Pye)     S Hazeldine/

      Olivia Timpani

5th 104 Diamond Brite (Fairlyn Gemini/Commanche) Mrs Anne Ainley/Owner

6th 174 Sulan Ellectronic (Ellectron/Kathbarr Royal Secret) Claire Linney/owner



Class 38 – Stallion, Mare or Gelding, 4 years & over, not exc. 148cms


1st 170 Talponciau Wedding Guest (Rodanieh Casanova/Westacre Country Dance)

Ms S Bagshaw/Nadia Hall


Class 40 – Stallion, Mare or Gelding, 4 years & over, exc. 153cms


1st 102 Oakways Excellent Magic (Excellente/Oakways Patchwork Girl) Mrs J Fraser Brown

    Fiona Grant Chivers

2nd 106 Saxen Master Harry (Heritage Neptune/Saxen Amethyst)         Charlotte Miller/Owner


SUPREME PART BRED & ANGLO ARAB RIDDEN CHAMPIONSHIP L


Champion No 177 – Sante Fe Rose

Reserve No 170 – Talponciau Wedding Guest



Hutchinson Domestic Staff Ridden Arab Classes including HOYS Qualifiers


Class 41 – Mare, 4 years old & over


1st  112 Shaarinah (Kais/Sherruka Al Roban) Isobel Gray/David Froggatt

2nd 110 Judals Shallima (G Halim Sharib/Dearnebanks All Lit Up) Mrs V Nelson/Kirsty Nelson

3rd 109 Naama Al Shaqab (Sabiell/Biriusa)       Sheikh Hamad Bin Jassim Bin Faisal Al Thani/                         Clare Fitch

4th 190 Rosaliah Gold (Golden Silver/Siala)   Mr & Mrs T Mattocks/Fiona Grant Chivers

5th 114 NPA Kurrannah (Shaikh Al Kuran/Havannah) C Hague-Lenihan/Owner

6th 111 Mozaka (Medalj/Eka) Ms L Kerly/Owner


Class 42 – Gelding, 4 years old & over


1st 127 ZA Karis Ibn Azal (Zircon Karismatique/Azalea) Mrs Rose & Mrs Fiona Grant Chivers

2nd 118 Psympatic (Psytadel/Exotic Beauty) Miss Liz Edwards/Owner

3rd 125 W W Dzanadu (Notoriousz/Liana) Kirsty Nelson/Owner

4th 122 NPA Hafiz (Shaikh Al Kuran/Havannah)             Mrs D McEvoy/C Hague-Lenihan

5th 120 Darker Shade of Gray (Distinkt/Samaur Bint Benedict)    S Hazeldine/Olivia Timpani

6th 119 Kartier (Ventican/Krona) Mrs H Shannon/Kathy Houghton


Class 43 – Stallion, 4 years old & over


1st 132 Marcus Aurelius (Aurelian/Fiesta Magic) Mr R Bertram/Kirsty Brown

2nd 131 Plumbum (Balaton/Pantomina) Sally Wrigglesworth/Owner

3rd 129 El Sahir (Halim El Shaklan/Az Enigma) Mrs B & V Marsh/Kirsty Nelson

4th 133 Ledarb Silver Blue Sovereign (Red Shadow/Maracz) Kerry MacDougall/Owner


OPEN PURE BRED RIDDEN CHAMPIONSHIP M


Champion No 112 – Shaarinah

Reserve No 127 – Z A Karis Ibn Azal


SUPREME PURE BRED RIDDEN CHAMPIONSHIP N


Champion No 112 - Shaarinah

Reserve No 127 – Z A Karis Ibn Azal



Class 44 - Midland Arab Group Ltd National Championship for Young Riders


1st 171 Salazeer (Sarry/Bright Marina) Joanne Bury/Shannon Bury

2nd 120 Darker Shade of Gray(Distinkt/Samaur Bint Benedict) S Hazeldine/Olivia Timpani

3rd 177 Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Mrs J Bond/Rebecca Bond


Home Produced Ridden Classes


Class 45 – Part Bred or Anglo Arab, 4 years & over, Stallion, Mare or Gelding


1st 177 Sante Fe Rose (Aurelian/Sante Fe Roxannes Girl) Mrs Janice Bond/Owner

2nd 103 Rubilou (Shah Shadow/Talponcia Cantores) Mrs M Potter/Melissa Potter

3rd 106 Saxen Master Harry (Heritage Neptune/Saxen Amethyst) Charlotte Miller/Owner

4th 104 Diamond Brite (Fairlyn Gemini/Commanche) Mrs Anne Ainley/Owner


Class 46 – Pure Bred Arab, 4 years & over, Stallion, Mare or Gelding


1st 171 Salazeer (Sarry/Bright Marina) Joanne Bury/Shannon Bury

2nd 181 LTF Tamina C (G Tamin/Viuga) Tracy Nilsen/Owner

3rd 134 Sambuka (Shurique/Luzette) Mrs Carol Lee/Owner

4th 135 Amir Mostafa (Mostafa/Mabay Pearl) Bev Walton/Owner

5th 133 Ledarb Silver Blue Sovereign (Red Shadow/Maracz) Kerry MacDougall/Owner


HOME PRODUCED CHAMPIONSHIP O


Champion No 177 – Sante Fe Rose

Reserve No 171 – Salazeer


Class 47 – Crabbet Ridden Class, 4 years old & over


1st 190 Rosaliah Gold (Golden Silver/Siala) Mr & Mrs Mattocks

Fiona Grant Chivers

2nd 134 Sambuka (Shurique/Luzette) Mrs Carol Lee/Owner


 

 

 

 

Northern Arabian Horse Spring Show

Sunday 20th April Askham Bryan , Near York.

 

In-hand Classes.

In-hand Judge Mrs Nicola Mellor.

Class 1 Pure Bred 1,2 & 3year old

1st & Ch.Jameel  Ibn Jullyus  (Jullyus/SG Escada) owned by Miss C Sheerstone bred by Mrs C Anderson

 

Class 2 & 3 Pure Bred Stallion, Mare or Gelding 4years old or over

1st & Res Ch. J C Krisstina   Dearnebank (Montana/Benedictine) owned by Alexandra Lillie bred by Mr J Chapman, 2nd Rose Alba  (Tribune/Rose Ruby ) owned by Lisa Smith bred by Mrs D M Mathias,3rd Late entry.

 

ROSE ALBA - PURE BRED MARE 20 YRS

WITH OWNER LISA SMITH - NORTHERN GROUP MEMBER

 

 

Class 4 & 5 Part Bred or Anglo Arab any age any sex

1st Romanno Royal Catkin (Deanhills Royal Jubilee/Courtland Pussy Willow) owned by Mr & Mrs A S Sykes bred by Mrs J Gilchrist. 2nd Carrhouse Baby Spice ( Argentino/ Sinead) owned and bred by Mrs C V Snowden. 3rd Westhill Fiddlesticks (Lechdale Quince/Chit Chat II) Owned by Mrs ~S Lee bred by Mr M Hendrie.

 

Champion In-hand Jameel Ibn Jullyus,  Res Champion J C Krisstina.

 

Class 6 Young Handler

 

1st J C Krisstina shown by Alexandra Lillie, 2nd Rose Alba shown by Michelle Smith.

 

Ridden Judge Mr David Froggatt

 

Class 7 Midland Arab Group Ltd National Championship Young Riders

1st Springcroft Foxcroft  ridden by Lucy Hornewood, 2nd Paisano Spellsinger ridden by Stephanie White.

 

Class 9 Pure Bred Novice Mare 4 Years old and over

1st HS Pavane (Vivaldi Rach/ Parana) owned and ridden by Claire Doxey bred by Mrs S Watts. 2ndrd Esstarah (Esstashan/Mara III) owned by Mrs L Tait ridden by Kirsty Brown and bred by Mr R Sax(De), 3 Rose Alba  (Tribune/Rose Ruby) owned and ridden by Lisa Smith bred by Mrs D M Mathias

 

Class 10 Pure Bred Novice Gelding 4 years old and over

1st Fantasist ( Essteem/G Fantastica) owned by Mrs B Mathews, ridden by Kirsty Brown and bred by Mr & Mrs JS Bundy. 2nd Psaradish (Psadisho Ibn Estashan/Aravina) owned and ridden by Miss A Embleton and bred by Paulette Weir. 3rd HT Orinocco (Shaikh Al Kuran/HT Obsession) owned and ridden by Hanna Scott and bred by Mr & Mrs E H & Mr I Woodward.

 

 

Class 11 Part Bred and Anglo Arab Novice Stallion, Mare or Gelding 4 years old and over

1st Yealand Rockstar (Whalton Lucky Chance/Mayheath Royal Diva) owned and bred by Mrs S Haworth, ridden by Hanna Scott. 2nd Springcroft Foxtrot (Kalkar/Foxglove Lane) owned and bred by Mrs R Percival and ridden by M Homewood.

Novice Ridden Championship

Champion Fantasist

Res Champion Yealand Rockstar

Class 12a & 12b Part Bred and Anglo Arab Open ridden Stallion, Mare or Gelding

1st Springcroft Foxcroft  (Kalkar/Foxglove Lane) owned and bred by Mrs R Percival ridden by Michelle Homewood.

 

Class 13 Pure Bred Open ridden Stallion, Mare or Gelding 4 years old and over.

1st & Ch.True Addiction  (True Colours/Aliha) owned by Tina Bennett, ridden by S Monkman and bred by T Zannoni (Ca). 2nd  & Res Ch. Benissa MH (AJA Ben Nazif/Sophia Bint Sheikh) owned and ridden by Alison Embleton and bred by M Hardcastle.

 

Class 14a & 14b Home Produced PB, AA or Pure Arab Mare or Gelding.

1st Benissa MH (AJA Ben Nazif/ Sophia Bint Sheikh) Owned and ridden by Alison Embleton and bred by M Hardcastle. 2nd NIM Habibs Magic (Easter Sheer Magic/NIM Habibs Dardjinn) owned and ridden By Kirstie Stoddard and bred by Miss L J Ball. 3rd TFA Sanam (TFA Sirius/TFA Saram) owned and ridden by Luise Coats and bred bt Tony Fretwell.

 

Ridden Championship

Champion True Addiction Reserve Champion Benissa MH

 

Class 15 Pure, Part Bred or Anglo Arab ridden Pre Novice.

1st Lindle Sir Gallahad (Dakshah/Galway Girl) Owned and bred by Mrs A Leadbetter and ridden by Hannah Scott. 2nd Aklah Kestral (Shamil/Virolet) owned and bred by Tina Bennett and ridden by S Monkman. 3rd Guisburn Haneef (Hussain/Shimsha) Owned and ridden by Alison Ainsley and bred by Mr & Mrs Gaddas-Brown.